PYB30-Q24-S12-H
DC DC Converters
Manufacturer No:
PYB30-Q24-S12-H
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
PYB30-Q24-S12-H
Description:
DC DC CONVERTER 12V 30W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Series
PYB30 (30W)
Voltage - Output 1
12V
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Voltage - Output 2
Packaging
Bulk
Voltage - Output 3
Efficiency
88%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Power (Watts)
30W
Current - Output (Max)
2.5A
Package / Case
7-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.64" H (50.8mm x 40.6mm x 16.3mm)