PQZ6-Q48-D12-D
DC DC Converters
Manufacturer No:
PQZ6-Q48-D12-D
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
PQZ6-Q48-D12-D
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
OCP, OVP, SCP
Voltage - Output 3
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
1.5kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
75V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
250mA, 250mA
Power (Watts)
6W
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Size / Dimension
1.26" L x 0.79" W x 0.43" H (32.0mm x 20.0mm x 10.8mm)
Number of Outputs
2
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
12V
Series
PQZ6-D (6W)