PQA50-D24-S24-DH
DC DC Converters
Manufacturer No:
PQA50-D24-S24-DH
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
PQA50-D24-S24-DH
Description:
DC DC CONVERTER 24V 50W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Power (Watts)
50W
Current - Output (Max)
2.083A
Package / Case
6-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.64" H (50.8mm x 25.4mm x 16.3mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Series
PQA50-D (50W)
Voltage - Output 1
24V
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Voltage - Output 2
Packaging
Tube
Voltage - Output 3
Efficiency
93%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
36V