CA70C1002PNT
Oscillators
Manufacturer No:
CA70C1002PNT
Manufacture:
CTS-Frequency Controls
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
CA70C1002PNT
Description:
XTAL OSC XO 10.0MHZ 2.5V SMD
Packaging
Tape & Reel (TR)
Spread Spectrum Bandwidth
Part Status
Active
Current - Supply (Disable) (Max)
10µA
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Crystal
Package / Case
4-SMD, No Lead
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Type
XO (Standard)
Voltage - Supply
2.5V
Output
HCMOS, TTL
Frequency Stability
±100ppm
Series
CA70
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Max)
30mA
Frequency
10MHz
Absolute Pull Range (APR)
Company Profile
CA70C1002PNT Relevant information
CA701-15/S
CA701-15/S
DIN RAIL 35 X 15MM 1M