209-10MSTF
DIP Switches
Manufacturer No:
209-10MSTF
Manufacture:
CTS Electrocomponents
Datasheet:
209-10MSTF
Description:
SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Contact Finish
Gold
Length
1.058" (26.87mm)
Voltage Rating
20VDC
Series
209
Electrical Life
2,000 Cycles
Circuit
SPST
Mechanical Life
Features
Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Contact Material
Beryllium Copper
Washable
Yes
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Height Above Board
0.190" (4.83mm)
Part Status
Active
Number of Positions
10
Actuator Type
Slide (Standard)
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Actuator Level
Raised
Company Profile
209-10MSTF Relevant information
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 125VDC
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 125VDC
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 125VDC
CIR BRKR MAG-HYDR 6A 125VDC