XPERDO-L1-R250-00701
LED Lighting - Color
Manufacturer No:
XPERDO-L1-R250-00701
Manufacture:
Cree Inc.
Package:
1414 (3535 Metric)
Datasheet:
XPERDO-L1-R250-00701
Description:
LED RED-ORN 700MA 3.45X3.45 SMD
Series
XLamp® XP-E
Height - Seated (Max)
0.084" (2.13mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
SMD
Wavelength
615nm (610nm ~ 620nm)
Lumens/Watt @ Current - Test
97 lm/W
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Current - Max
700mA
Thermal Resistance of Package
8°C/W
Mounting Type
Surface Mount
Flux @ Current/Temperature - Test
71lm (67lm ~ 74lm)
Viewing Angle
130°
Current - Test
350mA
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Base Part Number
XPE
Size / Dimension
0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm)
Color
Red-Orange
Temperature - Test
25°C