XPEAMB-L1-R250-00501
LED Lighting - Color
Manufacturer No:
XPEAMB-L1-R250-00501
Manufacture:
Cree Inc.
Package:
1414 (3535 Metric)
Datasheet:
XPEAMB-L1-R250-00501
Description:
LED XPE 595NM AMBER 56.8LM SMD
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Current - Test
350mA
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Base Part Number
XPEAMB-L1-R250
Size / Dimension
0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm)
Color
Amber
Temperature - Test
25°C
Series
XLamp® XP-E
Height - Seated (Max)
0.084" (2.13mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
SMD
Wavelength
590nm (585nm ~ 595nm)
Lumens/Watt @ Current - Test
80 lm/W
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Current - Max
500mA
Thermal Resistance of Package
10°C/W