MCM01-010EF820J-F
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
MCM01-010EF820J-F
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MCM01-010EF820J-F
Description:
CAP MICA 82PF 5% 1KV SMD
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Capacitance
82pF
Part Status
Active
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Rated
1kV
Size / Dimension
0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Dielectric Material
Mica
Series
MCM01
Height - Seated (Max)
Features
RF, High Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%