MC22FD122J-F
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
MC22FD122J-F
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
MC22FD122J-F
Description:
CAP MICA 1200PF 5% 500V 2220
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Dielectric Material
Mica
Series
MC
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Features
RF, High Q, Low Loss
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Capacitance
1200pF
Part Status
Active
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated
500V
Company Profile
MC22FD122J-F Relevant information
MC2250
MC2250
CONN FERRULE W TYPE 14AWG BLUE
MC22FA(1260)F-F
MC22FA(1260)F-F
CAP MICA 1260PF 1% 1KV 2220