MC18FD331G-F
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
MC18FD331G-F
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
MC18FD331G-F
Description:
CAP MICA 330PF 2% 500V 1812
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Dielectric Material
Mica
Series
MC
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Features
RF, High Q, Low Loss
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Capacitance
330pF