CMR06F272GPDP
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CMR06F272GPDP
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CMR06F272GPDP
Description:
CMR MICA
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Size / Dimension
0.681" L x 0.272" W (17.30mm x 6.90mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CMR
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Features
General Purpose
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Capacitance
2700pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.350" (8.90mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
500V