CMR04F101FODR
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CMR04F101FODR
Datasheet:
CMR04F101FODR
Description:
CAP MICA 100PF 500V RADIAL
Tolerance
±1%
Capacitance
100pF
Lead Spacing
0.150" (3.80mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.370" L x 0.201" W (9.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)
0.350" (8.90mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C