CMR04E620FPDP
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CMR04E620FPDP
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CMR04E620FPDP
Description:
CMR MICA
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CMR
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±1%
Capacitance
62pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.150" (3.80mm)