CM05FD301GO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CM05FD301GO3
Datasheet:
CM05FD301GO3
Description:
CAP MICA 300PF 500V RADIAL
Product Parameter
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Series
CM05
Height - Seated (Max)
0.390" (9.90mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Capacitance
300pF
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)