CM05FD181FO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CM05FD181FO3
Datasheet:
CM05FD181FO3
Description:
CAP MICA 180PF 500V RADIAL
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Series
CM05
Height - Seated (Max)
0.370" (9.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±1%
Capacitance
180pF
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)