CM04FD151GO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CM04FD151GO3
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CM04FD151GO3
Description:
CAP MICA 150PF 500V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Dielectric Material
Mica
Series
CM04
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Capacitance
150pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.382" L x 0.209" W (9.70mm x 5.30mm)