CM04FD131GO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CM04FD131GO3
Datasheet:
CM04FD131GO3
Description:
CAP MICA 130PF 500V RADIAL
Size / Dimension
0.382" L x 0.201" W (9.70mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Capacitance
130pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Voltage - Rated
500V