CM04FD101GO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CM04FD101GO3
Datasheet:
CM04FD101GO3
Description:
CAP MICA 100PF 500V RADIAL
Capacitance
100pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.370" L x 0.201" W (9.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)
0.350" (8.90mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±2%