CM04FC271JO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CM04FC271JO3
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CM04FC271JO3
Description:
CAP MICA 270PF 300V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
300V
Size / Dimension
0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CM04
Height - Seated (Max)
0.382" (9.70mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Capacitance
270pF