CDV30FK272GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CDV30FK272GO3F
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CDV30FK272GO3F
Description:
MICA
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
2.5kV
Size / Dimension
0.831" L x 0.449" W (21.10mm x 11.40mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CDV30
Height - Seated (Max)
0.921" (23.40mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Capacitance
2700pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.437" (11.10mm)