CDV30FH151FO3F
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CDV30FH151FO3F
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CDV30FH151FO3F
Description:
MICA
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
1.5kV
Size / Dimension
0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CDV30
Height - Seated (Max)
0.850" (21.60mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±1%
Capacitance
150pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.437" (11.10mm)