CDS5EC750GO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CDS5EC750GO3
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CDS5EC750GO3
Description:
MICA
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Capacitance
75pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.118" (3.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
300V
Size / Dimension
0.252" L x 0.142" W (6.40mm x 3.60mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CDS5
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Company Profile
CDS5EC750GO3 Relevant information
CDS50
CDS50
FUSE CARTRIDGE 50A 600VAC