CDS19FD152GO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CDS19FD152GO3
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CDS19FD152GO3
Description:
MICA
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.618" L x 0.169" W (15.70mm x 4.30mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CDS19
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Capacitance
1500pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.343" (8.70mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Company Profile
CDS19FD152GO3 Relevant information
CDS10
CDS10
FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC
CDS100
CDS100
FUSE CARTRIDGE 100A 600VAC
CDS10CD010DO3
CDS10CD010DO3
CAP MICA 1PF 0.5PF 500V RADIAL
CDS10CD010DO3F
CDS10CD010DO3F
CAP MICA 1PF 0.5PF 500V RADIAL