CDS10FD161FO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CDS10FD161FO3
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CDS10FD161FO3
Description:
MICA
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±1%
Capacitance
160pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.319" L x 0.142" W (8.10mm x 3.60mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CDS10
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Company Profile
CDS10FD161FO3 Relevant information
CDS10
FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC
CDS100
CDS100
FUSE CARTRIDGE 100A 600VAC
CDS10CD010DO3
CDS10CD010DO3
CAP MICA 1PF 0.5PF 500V RADIAL
CDS10CD010DO3F
CDS10CD010DO3F
CAP MICA 1PF 0.5PF 500V RADIAL