CD6ED240JO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CD6ED240JO3
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CD6ED240JO3
Description:
CAP MICA 24PF 5% 500V RADIAL
Series
CD6
Height - Seated (Max)
0.173" (4.40mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Capacitance
24pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.173" (4.40mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)