CD5FY251JO3F
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CD5FY251JO3F
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CD5FY251JO3F
Description:
CAP MICA 250PF 5% 50V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
50V
Size / Dimension
0.272" L x 0.161" W (6.90mm x 4.10mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CD5
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Capacitance
250pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.118" (3.00mm)