CD5FC101GO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CD5FC101GO3
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CD5FC101GO3
Description:
CAP MICA 100PF 2% 300V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Dielectric Material
Mica
Series
CD5
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Capacitance
100pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.118" (3.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
300V
Size / Dimension
0.272" L x 0.181" W (6.90mm x 4.60mm)