CD19FD242JO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CD19FD242JO3
Datasheet:
CD19FD242JO3
Description:
CAP MICA 2400PF 5% 500V RADIAL
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.669" L x 0.260" W (17.00mm x 6.60mm)
Series
CD19
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Capacitance
2400pF
Lead Spacing
0.343" (8.70mm)