CD19FD182GO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CD19FD182GO3
Datasheet:
CD19FD182GO3
Description:
CAP MICA 1800PF 2% 500V RADIAL
Lead Spacing
0.343" (8.70mm)
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm)
Series
CD19
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Capacitance
1800pF