CD19FD162FO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CD19FD162FO3
Datasheet:
CD19FD162FO3
Description:
CAP MICA 1600PF 1% 500V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Tolerance
±1%
Capacitance
1600pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.343" (8.70mm)
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm)
Series
CD19
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C