CD18FD561JO3F
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CD18FD561JO3F
Datasheet:
CD18FD561JO3F
Description:
CAP MICA 560PF 5% 500V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.650" L x 0.201" W (16.50mm x 5.10mm)
Series
CD18
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Features
RF, High Q, Low Loss
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Capacitance
560pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.343" (8.70mm)