CD15FC621FO3
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CD15FC621FO3
Datasheet:
CD15FC621FO3
Description:
CAP MICA 620PF 1% 300V RADIAL
Capacitance
620pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Voltage - Rated
300V
Size / Dimension
0.461" L x 0.209" W (11.70mm x 5.30mm)
Series
CD15
Height - Seated (Max)
0.382" (9.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±1%