CD10FD181FO3F
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CD10FD181FO3F
Datasheet:
CD10FD181FO3F
Description:
CAP MICA 180PF 1% 500V RADIAL
Tolerance
±1%
Capacitance
180pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.390" L x 0.209" W (9.90mm x 5.30mm)
Series
CD10
Height - Seated (Max)
0.370" (9.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C