CD10FC301GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer No:
CD10FC301GO3F
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CD10FC301GO3F
Description:
CAP MICA 300PF 2% 300V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Capacitance
300pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
300V
Size / Dimension
0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CD10
Height - Seated (Max)
0.382" (9.70mm)