6STD25PAU99R20X
D-Sub Connectors
Manufacturer No:
6STD25PAU99R20X
Manufacture:
CONEC
Datasheet:
6STD25PAU99R20X
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Contact Form
Machined
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Number of Positions
25
Mounting Type
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Contact Finish
Gold
Shell Material, Finish
Copper Alloy, Tin Plated
Color
Black
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Finish Thickness
Flash
Series
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Packaging
Backset Spacing
0.276" (7.00mm)