3239-20-1-0500-004-1-TS
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Manufacturer No:
3239-20-1-0500-004-1-TS
Manufacture:
CnC Tech
Datasheet:
3239-20-1-0500-004-1-TS
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG RED 500'
In Stock
19 pcs On sales
Product Parameter
Conductor Strand
21/33
Conductor Material
Copper, Tinned
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C
Length
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.073" (1.85mm)
Series
Jacket (Insulation) Material
Silicone Rubber
Ratings
UL Style 3239
Jacket (Insulation) Thickness
0.022" (0.55mm)
Voltage
3000V
Features
Cable Type
Hook-Up
Wire Gauge
20 AWG