3SMC51CA BK
TVS - Diodes
Manufacturer No:
3SMC51CA BK
Manufacture:
Central Semiconductor Corp
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
3SMC51CA BK
Description:
TVS DIODE 51V 82.4V SMC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Type
Zener
Supplier Device Package
SMC
Series
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Packaging
Bulk
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.4A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)