3SMC170CA TR13
TVS - Diodes
Manufacturer No:
3SMC170CA TR13
Manufacture:
Central Semiconductor Corp
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
3SMC170CA TR13
Description:
TVS DIODE 170V 275V SMC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
SMC
Series
Voltage - Breakdown (Min)
189V