1.5SMC47A TR13
TVS - Diodes
Manufacturer No:
1.5SMC47A TR13
Manufacture:
Central Semiconductor Corp
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC47A TR13
Description:
TVS DIODE 40.2V 64.8V SMC
In Stock
2815 pcs On sales
Product Parameter
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
SMC
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
Voltage - Breakdown (Min)
44.7V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.8V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40.2V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.2A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)