1.5CE30CA BK
TVS - Diodes
Manufacturer No:
1.5CE30CA BK
Manufacture:
Central Semiconductor Corp
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5CE30CA BK
Description:
TVS DIODE 25.6V 41.4V DO201
Series
Voltage - Breakdown (Min)
28.5V
Packaging
Bulk
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
41.4V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
25.6V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36A
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)