RTAP31S12W25NP
Rotary Switches
Manufacturer No:
RTAP31S12W25NP
Manufacture:
C&K
Datasheet:
RTAP31S12W25NP
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 20MA 25V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Actuator Length
25.00mm
Number of Poles per Deck
1
Number of Decks
1
Operating Force
5.099gfm
Series
RTA
Circuit per Deck
SP12T
Features
Contact Material
Brass
Index Stops
Fixed
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Depth Behind Panel
12.60mm
Actuator Type
Round (6mm Dia), Slotted
Number of Positions
12
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating - AC
25V
Angle of Throw
30°
Voltage Rating - DC
25V
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
20mA (AC/DC)