8121SD8R2GE
Pushbutton Switches
Manufacturer No:
8121SD8R2GE
Manufacture:
C&K
Datasheet:
8121SD8R2GE
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Switch Function
On-Mom
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Ingress Protection
Series
8020
Voltage Rating - AC
120V
Circuit
SPDT
Voltage Rating - DC
28V
Features
Tactile Feedback
Color - Actuator/Cap
White
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Actuator Type
Round, Plunger
Panel Cutout Dimensions
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Illumination Type, Color
Electrical Life
60,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal)
Mechanical Life
Company Profile
8121SD8R2GE Relevant information
8121
CBL CLAMP P-TYPE FASTENER
PMI BASE PRESS TO TEST T-1 3/4
PMI BASE PRESS TO TEST T-1 3/4
CONTROL VALVE 3/2 NC SUB-BASE MT
8121J80ZGE2
8121J80ZGE2
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
8121J81CGE22
8121J81CGE22
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V