8121SD3V31GE
Pushbutton Switches
Manufacturer No:
8121SD3V31GE
Manufacture:
C&K
Datasheet:
8121SD3V31GE
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Series
8020
Voltage Rating - AC
120V
Circuit
SPDT
Voltage Rating - DC
28V
Features
Tactile Feedback
Color - Actuator/Cap
White
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Actuator Type
Round, Plunger
Panel Cutout Dimensions
Mounting Type
Through Hole
Illumination Type, Color
Electrical Life
60,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal)
Mechanical Life
Switch Function
On-Mom
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Ingress Protection
Company Profile
8121SD3V31GE Relevant information
8121
CBL CLAMP P-TYPE FASTENER
PMI BASE PRESS TO TEST T-1 3/4
PMI BASE PRESS TO TEST T-1 3/4
CONTROL VALVE 3/2 NC SUB-BASE MT
8121J80ZGE2
8121J80ZGE2
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
8121J81CGE22
8121J81CGE22
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V