HDSP-3600
Display Modules - LED Character and Numeric
Manufacturer No:
HDSP-3600
Manufacture:
Broadcom Limited
Package:
14-DIP (0.600", 15.24mm), 10 Leads
Datasheet:
HDSP-3600
Description:
DISPLAY 7SEG GREEN CA 0.3"
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Digit/Alpha Size
0.30" (7.62mm)
Size / Dimension
0.750" H x 0.400" W x 0.180" D (19.05mm x 10.16mm x 4.57mm)
Wavelength - Peak
566nm
Millicandela Rating
2.7mcd
Color
Green
Number of Characters
1
Series
Power Dissipation (Max)
105mW
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Common Pin
Common Anode
Part Status
Active
Display Type
7-Segment
Current - Test
10mA
Package / Case