PVG5H500C03R00
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
PVG5H500C03R00
Datasheet:
PVG5H500C03R00
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.25W J LEAD SIDE
Tolerance
±10%
Resistance
50 Ohms
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type
Surface Mount
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
11
Base Part Number
PVG5H
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.146" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.70mm x 3.70mm)
Packaging
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
±150ppm/°C