PVG5H101C03B00
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
PVG5H101C03B00
Datasheet:
PVG5H101C03B00
Description:
TRIMMER 100OHM 0.25W J LEAD SIDE
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.146" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.70mm x 3.70mm)
Packaging
Bulk
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
100 Ohms
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Power (Watts)
0.25W, 1/4W