PVG5A504C03B00
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
PVG5A504C03B00
Manufacture:
Bourns, Inc.
Datasheet:
PVG5A504C03B00
Description:
TRIMMER 500KOHM 0.25W J LEAD TOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Adjustment Type
Top Adjustment
Number of Turns
11
Base Part Number
PVG5A
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Termination Style
J Lead
Series
PVG5
Resistive Material
Cermet
Packaging
Bulk
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
500 kOhms