PV32N102A01B00
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
PV32N102A01B00
Manufacture:
Bourns, Inc.
Datasheet:
PV32N102A01B00
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN SIDE
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Base Part Number
PV32N
Size / Dimension
Rectangular - 0.315" x 0.272" Face x 0.315" H (8.00mm x 6.90mm x 8.00mm)
Termination Style
PC Pins
Series
PV32
Resistive Material
Cermet
Packaging
Bulk
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±20%
Resistance
1 kOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
1
Company Profile
PV32N102A01B00 Relevant information
PV3245
PV3245
DC DC CONVERTER 5V 3W