MOV-20D561KTR
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-20D561KTR
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
MOV-20D561KTR
Description:
VARISTOR 560V 6.5KA DISC 20MM
In Stock
854 pcs On sales
Product Parameter
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Energy
220J
Varistor Voltage (Max)
616V
Series
Varistor Voltage (Min)
504V
Packaging
Cut Tape (CT)
Varistor Voltage (Typ)
560V
Capacitance @ Frequency
710pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 20mm
Current - Surge
6.5kA
Maximum AC Volts
350V
Maximum DC Volts
460V