MOV-20D361K
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-20D361K
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
MOV-20D361K
Description:
VARISTOR 360V 6.5KA DISC 20MM
In Stock
576 pcs On sales
Capacitance @ Frequency
1100pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 20mm
Current - Surge
6.5kA
Maximum AC Volts
230V
Maximum DC Volts
300V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Energy
163J
Varistor Voltage (Max)
396V
Series
Varistor Voltage (Min)
324V
Packaging
Bulk
Varistor Voltage (Typ)
360V